Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin ritmini tuttular

Kültür ve Turizm Bakanlığının beş şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı perküsyon ustalarından Okay Temiz ile ritim atölyesine katılan gençler festivalin ritmini açığa çıkardı.

 

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, 7’den 70’e herkesi kapsayan 1000’den fazla etkinlikle coşkuyla sürüyor. Festival kapsamında Türkiye’nin ve dünyanın sayılı perküsyon ustalarından Okay Temiz ile ritim atölyesine katılan gençler, AKM Türk Telekom Opera Salonu Alt Fuaye’de farklı türlerde vurmalı çalgılarla ritim tuttu. AKM Fuaye Alanı’nda da İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında etkinliklere katılan Fungİstanbul, atıkların ileri dönüştürülmesiyle ürettikleri enstrümanlarla “Çer Çöp Havası” adıyla bir konser verdi. AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde ise çocuklar hem keman, piyano, viyola ve gitar gibi müzik aletleriyle ilgili bilgiler edindi hem de müzik aletlerini deneyimleme şansı buldu. 

 

Çocuk oyunculardan oyunculuk dersleri

Festivalde Tarık Zafer Tunaya Tiyatro Salonu’nda oyunculuk rüzgarları esti. Ünlü oyuncu Cansel Elçin gençlere oyunculuk tüyoları verirken, çocuk oyuncular Eda Döğer ve Dora Dalgıç da 8-13 yaş arası çocuklarla oyunculuk tecrübelerini paylaştı. AKM Yeşilçam Sineması’nda “Canım Kardeşim”, AKM Türk Telekom Prime Açık Hava Sineması’nda “Neşeli Günler” sinemaseverlerle buluştu. Odakule Meydanı, Karagöz-Hacivat gösterisine sahne oldu. Galata Mevlevihanesi’nde Âsitâne Meşkleri geleneği aslına uygun şekilde icra edildi.

 

Buika’dan müzik ziyafeti

İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nin konuğu olan Grammy ödüllü müzisyen Buika AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda müzikseverlerle buluştu. İspanya’dan dünyaya yayılan şöhretiyle müzik dünyasında önemli bir yere sahip olan ve Türkiye’de de çok sayıda hayranı bulunan Buika, İspanya’nın yerel motiflerinin yer aldığı şarkılarıyla izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın da izlediği konserde, sanatçı ayakta alkışlandı. 

 

Ünlü piyanist Hüseyin Sermet’den resital

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci, devlet sanatçısı Hüseyin Sermet de AKM Tiyatro Salonu’nda müzikseverlerle buluştu. Usta sanatçı, dinleyicilere Schubert ve Liszt'in iki büyük başyapıtından oluşan enfes bir resital sundu. Klasik müziği modern, pop, rock, latin ve tango ile birleştiren elektrik telli enstrümanlar dörtlüsü Fortissimo ise Grand Pera Emek Sahnesi’nde müzikseverlerle buluştu. Galataport Meydan Açıkhava Sahnesi’nde Levent Yüksel, Şişhane Meydan Açıkhava Sahnesi’nde de Elif Buse Doğan sahne aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı