Batur’dan Soyer’e hizmet binası teşekkürü

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, beş ayrı taşınmazın Büyükşehir Belediyesine devrine karşılık Konak Belediyesi’nin Basmane’de yeni hizmet binasının yapımını üstlenme önerisi karşısında “Bu Konak Belediyesi’ne yapılmış en büyük yardım için kendisine çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum” dedi. Konak Belediye Meclisi’ne ait beş taşınmazın verilmesi karşılığında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Belediyesi yeni hizmet binasının yapı ile ilgili gerekli çalışmaların yapılabilmesi için Konak Belediye Meclisi oy çokluğu ile Başkan Batur’a yetki verdi.

 

 

Konak Belediye Meclisi, Ekim ayının ikinci toplantısını Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yönettiği oturumu, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, MHP Konak İlçe Başkan Yardımcısı Fatih Yıldırım da takip etti. Konak Belediye Meclisi’nin en önemli gündem maddesi, Konak Belediyesi’ne ait beş taşınmazın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devri karşılığında, Konak Belediyesi’nin Basmane’de yeni hizmet binasını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapmasına yönelik gerekli inceleme araştırmanın yapılması için Başkan Batur’a yetki verilmesi önergesi oldu. Söz konusu taşınmazlar arasında Tepecik Kapalı Pazaryeri, Göztepe Otoparkı ve geçtiğimiz günlerde 100. Yıl Anı Evi olarak açılışı yapılan Yemişçizade Alanyalı Konağı bulunuyor. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bugün söz konusu devir işlemlerinin hemen yapılmayacağını, Konak Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi heyetlerinin bu konuda görüşmeler yapacağını, işlerin hızlı yürümesi için Konak Meclisi’nden yetki istediğini söyledi.

Batur: Başkan Soyer’e teşekkürlerimi sunarım
Başkan Batur, 30 Ekimdeki depremde en fazla etkilenen belediyelerden birinin de Konak Belediyesi olduğunu belirterek Basmane’deki eski cam bina denilen hizmet binasını depremde zarar gördüğü için yıkmak mecburiyetinde kaldıklarını hatırlattı. Bu gelişme üzerine hizmet binasının yeniden yapılmasının gündeme geldiğini ifade eden Başkan Batur, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Konak Belediyesi’ne ait beş taşınmazın devri karşılığında hizmet binasının yapımını üstlendikleri için teşekkür etti. Başkan Batur, “Basmane’de yeni hizmet binası için bundan önce sizlerin de desteği ile İller Bankası’ndan 100 milyonluk yapım kredisi çıkmıştı. Bu kredinin kullanılması için şimdiye kadar bir şey yapmadık. Kredi faizlerinin ne boyuta geldiğini hepiniz biliyorsunuz. Özel bankalardan alacağız çünkü İller Bankası teminatıyla. O dönem için avantajlıydı ama şu anda avantajlı değil. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile yaptığımız görüşmelerde bir takas yaparsak en azından bizim cebimizden herhangi bir şey çıkmaz, en güzeli de faiz yükü ve diğer yüklerden kurtulmuş oluruz dedik. Buradan kendisine çok teşekkür ediyorum. Konak Belediyesi’ne yapılabilecek en güzel hizmeti ve yardımı yaptı. Buradan kendisine teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Batur: Belediye kasasından beş kuruş çıkmayacak
Yapılacak takas ile Konak Belediyesi’nin kasasından beş kuruş çıkmadan yeni hizmet binasının yapılacağının altını çizen Batur, “Nakit sıkıntısının yaşandığı bu ülkede, ekonomik sıkıntının hat safhada olduğu bu ülkede, bu şekilde başaracağız. Zaten hizmet binasına da ihtiyacımız var. Şu anda yedi tane ayrı birimde hizmet üretmeye çalışıyoruz. Vatandaş bir oraya gidiyor bir buraya gidiyor. Güzel de bir proje yaptık en güzel şekilde bunu değerlendirmek istiyoruz. Konu tamamen budur” dedi.

Her şey açık, şeffaf, net
Yapılmak istenen takasın farklı anlamlara çekilmek istenmesini de anlamadığını söyleyen Batur, “Açık, şeffaf, net. Bunda anlamayacak hiçbir şey yok. Bunlarla uzlaşıyı sağladıktan sonra, ihale bittikten sonra, inşaat yapım ve bu işlerin takası ile ilgili gene belediye meclislerimizden hem Büyükşehir Belediye Meclisinden hem Konak Belediye Meclisinden yetki isteyeceğiz. Yani bugün bu iş bitmiyor. Biz yol almak için yapıyoruz bunu, hızlı yol alalım istiyoruz” diye konuştu.

 

Başkan Batur’a oy çokluğu ile yetki verildi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının 03.10.2022 tarih ve 978968 sayılı yazısı ile; "İzmir Büyükşehir Belediyesi projelerinde kullanılmak üzere Konak Belediyesi mülkiyetindeki Konak İlçesi, Güney Mahallesi 8055 ada, 1 nolu taşınmaz üzerindeki zemin üstü müştemilat, Konak İlçesi, Göztepe Mahallesi 946 ada 3 nolu taşınmaz ve üzerindeki katlı otopark binası, Konak İlçesi, Natırzade Mahallesi 119 ada 4 nolu taşınmaz (Alanyalı Konak), Konak İlçesi Fettah Mahallesi, 374 ada 29 ve 33 nolu taşınmazların İzmir Büyükşehir Belediyesine devrine karşılık Konak Belediyesi mülkiyetindeki Konak İlçesi, İsmet Kaptan Mahallesi 1041 ada 18 nolu taşınmaz üzerine inşaa edilecek olan Konak Belediyesi Hizmet Binasının inşaa bedelinin İzmir Büyükşehir Belediyesince karşılanması ile ilgili verilen önerge üzerine gerekli çalışmaların yapılması için Konak Belediye Meclisi oy çokluğu ile Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a yetki verdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı