Başkan Büyükakın: Modern bir Anıtpark inşa ettik

Başkan Büyükakın, yeni baştan inşa edilerek tamamlanan Körfez Atalar Sahil Parkı’nda incelemelerde bulundu

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, yeni baştan inşa edilerek tamamlanan Körfez Atalar Sahil Parkı’nda incelemelerde bulundu. AK Parti Körfez İlçe Başkanı Ramazan Tuna, meclis üyeleri ve teknik ekiplerin de hazır bulunduğu incelemenin ardından bir değerlendirme yapan Başkan Büyükakın, “Kamusal alan tasarımında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de öncü ve rol model bir belediyedir. Bugün Körfez ilçemizdeki sahil parkı projesi de bunun en güzel örneğidir. Bununla birlikte kentsel mekân, ulaşım, çevre, salgınlar, kültürel miras ve çalışmalar, kalkınma, yönetişim, sosyal kapsayıcılık, akıllı şehirler gibi birçok alanda da kafa yormaya devam ediyoruz” dedi.

 

“PARKIMIZ ÇOK GÜZEL OLDU”

Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık’ın da yer aldığı incelemede, parkın tamamlanan son halini yerinde gören Başkan Büyükakın, “Körfez Atalar Sahil Parkımız gerçekten bu bölgenin önemli bir ihtiyacına cevap verecek. Parkımız çok güzel oldu. 18 bin metrekare alanda şehrimizin dokusuna ve ihtiyaçlarına uygun, kentsel yaşamın kalitesini artıracak piknik, yürüyüş ve çocuk oyun grupları gibi birçok sosyal donatı alanlarını içinde barındıran modern bir Anıtpark inşa ettik” açıklamasını yaptı.

 

ATATÜRK ANITI KONULDU

125 metre uzunluğundaki anıta saygı yoluna bazalt plak taş döşenirken park içerisine 600 metrekare granit küptaş döşemeli tören alanı yapıldı. Tören alanının merkezine Atatürk anıtı konuldu. Ayrıca Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü büstleri anıta saygı yolu içerisine konumlandırıldı.

 

BİSİKLET YOLU YAPILDI

370 metrekarelik sahil yürüyüş yoluna süpürgeli beton imalatı yapılırken ara yürüyüş ve bağlantı yollarına da aynı şekilde süpürgeli beton imalatı yapıldı. Ayrıca 320 metrelik bisiklet yolunun imalatı yapımı da tamamlandı. Toplamda 550 metre ferforje imalatı yapıldı.

 

YENİ NESİL ÇOCUK OYUN ALANI

Proje kapsamında 220 metrekarelik çocuk oyun alanı zemini renkli kauçuk malzeme ile kaplanırken içerisine 1 adet yeni nesil çocuk oyun alanı ve trambolin montajı yapıldı. Proje kapsamında 14 araçlık otopark imalatı yapıldı.

 

DEKORATİF AYDINLATMA

Proje kapsamında aydınlatma ve kent mobilyaları da düşünüldü. Bu kapsamda park alanı içerisinde sahil tarafına 4-6 metrelik, diğer yürüyüş yollarına 6 metrelik dekoratif aydınlatma direkleri konuldu. Anıta saygı yolu üzerine 1 metrelik bolard tipi aydınlatma armatürleri konuldu.

 

250 AĞAÇ DİKİLDİ

Park içerisine kent mobilyası olarak 5 adet Japon çatılı kamelya, 23 adet bank ve 12 adet çöp kovası yerleştirildi. Ayrıca 250 adet ağaç dikimi yapıldı. Sahil parkı tamamlandığında 1992 yılında şehit olan Jandarma Er Nazım Ateş’in ismi verilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı