Arama Kurtarma Ekibi Saha Eğitimlerini Tamamladı

Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, teorik ve uygulamalı saha eğitimlerini tamamladı.

 

Çorlu Belediyesi personeli ile gönüllü vatandaşlardan oluşan 17 kişilik 3. grup Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, AFAD eğitmenleri tarafından verilen Destek AFAD Gönüllüsü Eğitimleri kapsamında bir haftalık teorik ve uygulamalı eğitimlerini tamamladı.

 

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, ekip üyelerinin eğitimlerini değerlendirirken 3. grup eğitimlerini yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlamış olmalarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

Başkan Yardımcısı Çolpan, afet ve acil durum hallerinde arama ve kurtarma faaliyetlerinde yürütülebilecek çalışmalara yönelik eğitim alan 22 belediye personeli ve 37 gönüllü vatandaş olmak üzere 59 kişilik bir ekip oluşturduklarını belirterek, "18-45 yaş aralığında ve farklı meslek gruplarından insanların bir araya geldiği bu ekip, almış oldukları eğitimler sayesinde hafif arama kurtarma gerektiren durumlarda görev alabilecek seviyeye ulaşmışlardır.

 

Yaşanan afetler incelendiğinde, afetlerin ilk saatlerinde afetzedelerin çoğunluğunun profesyonel ekipler gelene kadar komşuları veya bölgede bulunanlar tarafından kurtarıldığı görülmektedir. Kurtarma çalışması sırasında hem kurtarıcı hem de afetzedenin zarar görmemesi için uygun hareket tarzının seçilmesi ve bilinçli bir çalışma yürütülmesi önemlidir. Ekip üyelerimiz bu yönde eğitim aldılar ve profesyonel ekipler müdahaleye başlayana kadar çalışma yürütebilecek niteliktedirler." dedi.

 

Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, Çorlu Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi'nde görev alarak zamanlarından feragat eden, eğitimlere düzenli olarak katılan, afet ve acil durumlarda görev alarak insanlara faydalı olmak isteyen ekip üyelerine ve AFAD eğitmenlerine de teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı